| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $23M | $18M | 13.9% | 42.9% |
| Op. Income | $515.0K | -$1M | -$3M | 138.9% | 117.4% |
| Gross Margin | 17.6% | 13.5% | 5.7% | 4.1pp | 11.9pp |
| Net Margin | 1.3% | -7.6% | -18.3% | 9.0pp | 19.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.06 | $-0.18 | 115.1% | 104.9% |
| Free Cash Flow | $1M | -$3M | -$2M | 145.9% | 163.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $586.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $515.0K |
| Interest Income | $9.0K |
| Interest Expense | $232.0K |
| Other Income/Expenses | -$172.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $343.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $343.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $343.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $343.0K |
| D&A | $549.0K |
| EBIT | $575.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $586.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | $515.0K |
| Interest Income | $9.0K |
| Interest Expense | $232.0K |
| Other Income/Expenses | -$172.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $343.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $343.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $343.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $343.0K |
| D&A | $549.0K |
| EBIT | $575.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $343.0K |
| Depreciation & Amortization | $549.0K |
| Stock-Based Compensation | $338.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $401.0K |
| Change in Working Capital | -$189.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$286.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$138.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $921.0K |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $726.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $53M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $670.0K |
| Deferred Revenue | $172.0K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $452.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $30M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $422M |
| Retained Earnings | -$399M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $53M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $3M |