| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $812M | $830M | $751M | -2.2% | 8.1% |
| Op. Income | $120M | $95M | $53M | 26.2% | 124.5% |
| Gross Margin | 44.5% | 45.2% | 45.3% | -0.7pp | -0.8pp |
| Net Margin | 4.1% | 3.5% | -0.3% | 0.6pp | 4.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.66 | $1.45 | $-0.12 | 14.5% | 1483.3% |
| Free Cash Flow | -$96M | -$38M | $18M | -153.3% | -646.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $812M |
| Cost of Revenue | $450M |
| GROSS PROFIT | $361M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $242M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $242M |
| Cost & Expenses | $692M |
| OPERATING INCOME | $120M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $59M |
| Other Income/Expenses | -$77M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $102M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $812M |
| Cost of Revenue | $450M |
| GROSS PROFIT | $361M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $242M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $242M |
| Cost & Expenses | $692M |
| OPERATING INCOME | $120M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $59M |
| Other Income/Expenses | -$77M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $102M |
| EBITDA | $135M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $33M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $55M |
| Change in Working Capital | -$170M |
| OPERATING CASH FLOW | -$31M |
| Capital Expenditure | -$65M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$197.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$65M |
| Net Debt Issuance | $109M |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$37.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $105M |
| FREE CASH FLOW | -$96M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $109M |
| Inventory | $998M |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $2.6B |
| Goodwill | $141M |
| Intangible Assets | $76M |
| Long-Term Investments | $130M |
| Tax Assets | $139M |
| Other Non-Current Assets | $157M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $222M |
| Short-Term Debt | $129M |
| Deferred Revenue | $329M |
| Other Current Liabilities | $163M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $896M |
| Long-Term Debt | $2.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.6B |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $341M |
| Retained Earnings | -$525M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$183M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$183M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $3.9B |
| Net Debt | $3.8B |