| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $830M | $727M | $800M | 14.1% | 3.6% |
| Op. Income | $95M | $63M | $158M | 49.6% | -39.9% |
| Gross Margin | 45.2% | 43.5% | 47.5% | 1.7pp | -2.3pp |
| Net Margin | 3.5% | -0.5% | 9.6% | 4.0pp | -6.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.45 | $-0.20 | $3.37 | 825.0% | -57.0% |
| Free Cash Flow | -$38M | -$10M | $114M | -274.1% | -133.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $830M |
| Cost of Revenue | $455M |
| GROSS PROFIT | $375M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $280M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $280M |
| Cost & Expenses | $735M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | $851.0K |
| Interest Expense | $60M |
| Other Income/Expenses | -$62M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $98M |
| EBITDA | $130M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $830M |
| Cost of Revenue | $455M |
| GROSS PROFIT | $375M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $280M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $280M |
| Cost & Expenses | $735M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | $851.0K |
| Interest Expense | $60M |
| Other Income/Expenses | -$62M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $98M |
| EBITDA | $130M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $40M |
| Change in Working Capital | -$101M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$49M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$56M |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | -$38M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $103M |
| Inventory | $946M |
| Other Current Assets | $39M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $2.5B |
| Goodwill | $141M |
| Intangible Assets | $76M |
| Long-Term Investments | $131M |
| Tax Assets | $144M |
| Other Non-Current Assets | $152M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.4B |
| Account Payables | $294M |
| Short-Term Debt | $169M |
| Deferred Revenue | $321M |
| Other Current Liabilities | $177M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $2.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.6B |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $321M |
| Retained Earnings | -$558M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$235M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$235M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.4B |
| Total Debt | $3.7B |
| Net Debt | $3.7B |