| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $812M | $812M | $738M | 0.1% | 10.0% |
| Op. Income | $90M | $120M | $64M | -24.8% | 41.7% |
| Gross Margin | 44.7% | 44.5% | 43.5% | 0.1pp | 1.2pp |
| Net Margin | 1.7% | 4.1% | 1.5% | -2.4pp | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.69 | $1.66 | $0.57 | -58.4% | 21.1% |
| Free Cash Flow | -$70M | -$96M | -$251M | 27.4% | 72.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $812M |
| Cost of Revenue | $450M |
| GROSS PROFIT | $363M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $273M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $273M |
| Cost & Expenses | $722M |
| OPERATING INCOME | $90M |
| Interest Income | $932.0K |
| Interest Expense | $58M |
| Other Income/Expenses | -$82M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $34M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $812M |
| Cost of Revenue | $450M |
| GROSS PROFIT | $363M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $273M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $273M |
| Cost & Expenses | $722M |
| OPERATING INCOME | $90M |
| Interest Income | $932.0K |
| Interest Expense | $58M |
| Other Income/Expenses | -$82M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $34M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $103M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $34M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $55M |
| Change in Working Capital | -$125M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$51M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$51M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$359.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $14M |
| FREE CASH FLOW | -$70M |
| Net Change in Cash | -$57M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $114M |
| Inventory | $1.0B |
| Other Current Assets | $47M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $2.6B |
| Goodwill | $141M |
| Intangible Assets | $76M |
| Long-Term Investments | $127M |
| Tax Assets | $148M |
| Other Non-Current Assets | $163M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $245M |
| Short-Term Debt | $147M |
| Deferred Revenue | $292M |
| Other Current Liabilities | $165M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $905M |
| Long-Term Debt | $2.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.7B |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $362M |
| Retained Earnings | -$511M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$164M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$164M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $3.9B |
| Net Debt | $3.9B |