| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $127M | $132M | $122M | -4.3% | 3.7% |
| Op. Income | -$3M | -$21M | $4M | 83.2% | -193.1% |
| Gross Margin | 15.1% | 3.9% | 18.5% | 11.2pp | -3.4pp |
| Net Margin | 1.2% | -13.0% | 3.9% | 14.2pp | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $-1.05 | $0.28 | 109.5% | -64.3% |
| Free Cash Flow | $7M | $9M | $3M | -23.2% | 167.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $127M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $130M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $629.0K |
| Interest Expense | $17.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| NET INCOME | $2M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$936.0K |
| Other Non-Cash Items | -$376.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $65M |
| Net Receivables | $60M |
| Inventory | $55M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $208M |
| PP&E (Net) | $85M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $20M |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $134M |
| TOTAL ASSETS | $342M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $637.0K |
| Deferred Revenue | $986.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $59M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | $419M |
| Treasury Stock | -$218M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $280M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $280M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $342M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$14M |