| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $132M | $136M | $131M | -2.4% | 1.3% |
| Op. Income | -$21M | $8M | $9M | -344.5% | -330.9% |
| Gross Margin | 3.9% | 22.0% | 22.3% | -18.1pp | -18.4pp |
| Net Margin | -13.0% | 5.7% | 6.3% | -18.7pp | -19.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.05 | $0.46 | $0.47 | -328.3% | -323.4% |
| Free Cash Flow | $9M | $10M | $10M | -9.1% | -9.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $132M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $153M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $954.0K |
| Interest Expense | $22.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| NET INCOME | -$17M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$864.0K |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28M |
| Sales/Maturities of Investments | $42M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$13M |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$16M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $78M |
| Net Receivables | $62M |
| Inventory | $53M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $227M |
| PP&E (Net) | $67M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $19M |
| Other Non-Current Assets | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $123M |
| TOTAL ASSETS | $350M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $91.0K |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $60M |
| Common Stock | $24M |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | $420M |
| Treasury Stock | -$208M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $289M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $289M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $350M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$22M |