| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $14M | — | -44.9% |
| Op. Income | -$5M | — | $413.3K | — | -1354.9% |
| Gross Margin | 19.6% | — | 34.7% | — | -15.1pp |
| Net Margin | -61.1% | — | 0.9% | — | -61.9pp |
| EPS (Diluted) | $-4.71 | — | $0.13 | — | -3683.3% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$1M | — | -103.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $608.8K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $3.6K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $42.9K |
| Interest Expense | $162.2K |
| Other Income/Expenses | $220.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$372.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $76.8K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $76.8K |
| Stock-Based Compensation | $687.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $329.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$303.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $58.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$245.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $389.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $254.4K |
| Other Non-Current Assets | $792.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $20M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $411.2K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $26.3K |
| Other Non-Current Liabilities | -$26.3K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $101.8K |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$46.4K |
| Other Equity | -$605.9K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |