| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $524.9K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$1M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 11.2% | — | — | — | — |
| Net Margin | -246.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1.19 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$211.0K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $524.9K |
| Cost of Revenue | $466.2K |
| GROSS PROFIT | $58.7K |
| R&D Expenses | $261.9K |
| Selling & Marketing | $162.5K |
| General & Administrative | $594.0K |
| SG&A Expenses | $756.5K |
| Other Expenses | -$1.4K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $8.1K |
| Interest Expense | $40.6K |
| Other Income/Expenses | -$26.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$2.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $37.9K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $37.9K |
| Stock-Based Compensation | $194.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $440.1K |
| Change in Working Capital | $477.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$142.3K |
| Capital Expenditure | -$68.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$68.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$211.0K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $566.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $420.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $256.8K |
| Other Non-Current Assets | $541.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $412.4K |
| Other Current Liabilities | $828.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $26.3K |
| Other Non-Current Liabilities | $15 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15 |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $102.1K |
| Additional Paid-In Capital | $14M |
| Retained Earnings | -$4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$28.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |