| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $153M | $147M | $134M | 4.4% | 14.1% |
| Op. Income | -$21M | -$32M | -$21M | 34.7% | 0.9% |
| Gross Margin | 47.9% | 45.2% | 45.1% | 2.7pp | 2.9pp |
| Net Margin | -0.3% | -22.1% | -17.6% | 21.8pp | 17.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.56 | $-0.41 | 98.4% | 97.8% |
| Free Cash Flow | -$3M | $43M | -$13M | -107.5% | 74.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $53M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $174M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | -$498.0K |
| Income Tax Expense | $18.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$516.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$516.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$516.0K |
| D&A | $18M |
| EBIT | $946.0K |
| EBITDA | $18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$516.0K |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | -$526.0K |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $6M |
| Purchases of Investments | -$43M |
| Sales/Maturities of Investments | $128M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $78M |
| Net Debt Issuance | -$161M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $139.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$160M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$78M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $121M |
| Short-Term Investments | $150M |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $54M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $375M |
| PP&E (Net) | $90M |
| Goodwill | $513M |
| Intangible Assets | $140M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $809M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $122M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $177M |
| Long-Term Debt | $489M |
| Deferred Revenue NC | $23M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $568M |
| TOTAL LIABILITIES | $745M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$561M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $439M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $439M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $549M |
| Net Debt | $428M |