| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $625M | — | $566M | — | 10.4% |
| Op. Income | -$86M | — | -$105M | — | 17.9% |
| Gross Margin | 48.5% | — | 45.3% | — | 3.1pp |
| Net Margin | -10.5% | — | -19.3% | — | 8.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.12 | — | $-1.90 | — | 41.1% |
| Free Cash Flow | $40M | — | $7M | — | 509.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $625M |
| Cost of Revenue | $322M |
| GROSS PROFIT | $303M |
| R&D Expenses | $137M |
| Selling & Marketing | $110M |
| General & Administrative | $110M |
| SG&A Expenses | $220M |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $389M |
| Cost & Expenses | $711M |
| OPERATING INCOME | -$86M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $24M |
| INCOME BEFORE TAX | -$62M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $85M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $72M |
| Stock-Based Compensation | $79M |
| Deferred Income Tax | $636.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | $70M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$77M |
| Sales/Maturities of Investments | $221M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | $113M |
| Net Debt Issuance | -$161M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $139.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$152M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $230M |
| Short-Term Investments | $94M |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $52M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $428M |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $513M |
| Intangible Assets | $122M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $773M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $119M |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $192M |
| Long-Term Debt | $490M |
| Deferred Revenue NC | $17M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $561M |
| TOTAL LIABILITIES | $753M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$626M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $448M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $448M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $549M |
| Net Debt | $319M |