| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $155M | $153M | $140M | 1.0% | 10.1% |
| Op. Income | -$24M | -$21M | -$24M | -11.7% | 0.5% |
| Gross Margin | 47.8% | 47.9% | 44.8% | -0.1pp | 3.0pp |
| Net Margin | -15.3% | -0.3% | -18.0% | -14.9pp | 2.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.41 | $-0.01 | $-0.44 | -4506.7% | 6.8% |
| Free Cash Flow | $4M | -$3M | -$16M | 217.0% | 123.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $81M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $34M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $178M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $526.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $479.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$24M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$24M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | -$30.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$27M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$20M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $162M |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $379M |
| PP&E (Net) | $84M |
| Goodwill | $513M |
| Intangible Assets | $135M |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | -$12M |
| Other Non-Current Assets | $62M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $793M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $111M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $169M |
| Long-Term Debt | $489M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $562M |
| TOTAL LIABILITIES | $731M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$584M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $441M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $441M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $547M |
| Net Debt | $429M |