| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $493M | — | $476M | — | 3.6% |
| Op. Income | $7M | — | -$68M | — | 109.9% |
| Gross Margin | 41.6% | — | 42.7% | — | -1.0pp |
| Net Margin | -0.5% | — | -16.1% | — | 15.6pp |
| EPS (Diluted) | $2.20 | — | $-44.80 | — | 104.9% |
| Free Cash Flow | $6M | — | -$15M | — | 141.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $493M |
| Cost of Revenue | $288M |
| GROSS PROFIT | $205M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $101M |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $152M |
| Other Expenses | $601.0K |
| Operating Expenses | $196M |
| Cost & Expenses | $484M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$752.0K |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | -$6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $497.0K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $48.0K |
| Other Investing Activities | $736.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$738.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$746.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $116M |
| Inventory | $48M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $188M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $276.0K |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | -$20M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $37M |
| TOTAL ASSETS | $225M |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue | $85M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $230M |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $38M |
| Deferred Tax Liabilities | $481.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $111M |
| TOTAL LIABILITIES | $341M |
| Common Stock | $341.0K |
| Additional Paid-In Capital | $474M |
| Retained Earnings | -$593M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$116M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$116M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $225M |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | $115M |