| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $121M | $133M | $120M | -9.5% | 0.7% |
| Op. Income | $1M | $7M | -$50M | -84.9% | 102.2% |
| Gross Margin | 43.1% | 41.2% | 45.6% | 1.9pp | -2.6pp |
| Net Margin | -1.6% | 3.8% | -43.7% | -5.3pp | 42.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.20 | $3.20 | $-32.00 | -137.5% | 96.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | $8M | $4M | -120.7% | -144.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $121M |
| Cost of Revenue | $69M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | -$123.0K |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $120M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $395.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $978.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $113.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$16.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$244.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$260.0K |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$59.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $116M |
| Inventory | $48M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $188M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $276.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $37M |
| TOTAL ASSETS | $225M |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue | $85M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $230M |
| Long-Term Debt | $65M |
| Deferred Revenue NC | $38M |
| Deferred Tax Liabilities | $481.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $111M |
| TOTAL LIABILITIES | $341M |
| Common Stock | $341.0K |
| Additional Paid-In Capital | $474M |
| Retained Earnings | -$593M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$116M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$116M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $225M |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | $115M |