| Metric | Q1 2018 | Q4 2017 | Q1 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $117M | $121M | $116M | -3.3% | 0.5% |
| Op. Income | -$2M | $1M | -$2M | -324.3% | -37.0% |
| Gross Margin | 43.5% | 43.1% | 43.6% | 0.4pp | -0.1pp |
| Net Margin | -3.1% | -1.6% | -3.0% | -1.6pp | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.20 | $-1.20 | $-1.60 | -83.3% | -37.5% |
| Free Cash Flow | $895.0K | -$2M | $5M | 157.0% | -80.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $117M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $98.0K |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $117M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$123.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $278.0K |
| Other Investing Activities | -$2.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $153.0K |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$111.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $895.0K |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $109M |
| Inventory | $48M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $178M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $35M |
| TOTAL ASSETS | $213M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue | $80M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $229M |
| Long-Term Debt | $60M |
| Deferred Revenue NC | $37M |
| Deferred Tax Liabilities | $544.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $102M |
| TOTAL LIABILITIES | $331M |
| Common Stock | $341.0K |
| Additional Paid-In Capital | $475M |
| Retained Earnings | -$597M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$118M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$118M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $213M |
| Total Debt | $123M |
| Net Debt | $114M |