| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $11M | $10M | 11.2% | 22.8% |
| Op. Income | $3M | $3M | $3M | 13.4% | 4.8% |
| Gross Margin | 83.7% | 90.8% | 102.2% | -7.1pp | -18.5pp |
| Net Margin | 19.6% | 19.2% | 22.9% | 0.4pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.33 | $0.29 | $0.30 | 13.8% | 10.0% |
| Free Cash Flow | $3M | $2M | $3M | 26.0% | -1.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $175.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $981.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $747.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $175.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $981.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $747.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $747.0K |
| Stock-Based Compensation | $227.0K |
| Deferred Income Tax | $288.0K |
| Other Non-Cash Items | $191.0K |
| Change in Working Capital | -$874.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$367.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | -$47M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | $65M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$40M |
| NET CASH FROM FINANCING | $23M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $45M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $945M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $962M |
| Long-Term Debt | $180M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $180M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $183.0K |
| Additional Paid-In Capital | $99M |
| Retained Earnings | $205M |
| Treasury Stock | -$175M |
| Accum. Other Comp. Income | -$33.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $129M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $129M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $180M |
| Net Debt | $155M |