| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $10M | $10M | 5.0% | 11.1% |
| Op. Income | $3M | $4M | $4M | -18.6% | -18.5% |
| Gross Margin | 90.8% | 97.1% | 94.7% | -6.3pp | -3.9pp |
| Net Margin | 19.2% | 23.7% | 27.2% | -4.6pp | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.34 | $0.35 | -14.7% | -17.1% |
| Free Cash Flow | $2M | $4M | $3M | -53.3% | -32.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $147.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $933.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $867.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $889.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $147.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $933.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $867.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $889.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $889.0K |
| Stock-Based Compensation | $212.0K |
| Deferred Income Tax | $383.0K |
| Other Non-Cash Items | $70.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$212.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$54M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$45M |
| Net Debt Issuance | $30M |
| Common Stock Repurchased | -$724.0K |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $30M |
| NET CASH FROM FINANCING | $58M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $59M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $985M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $115M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $115M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $183.0K |
| Additional Paid-In Capital | $99M |
| Retained Earnings | $204M |
| Treasury Stock | -$173M |
| Accum. Other Comp. Income | -$17.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $129M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $129M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $115M |
| Net Debt | $76M |