| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $209.0K | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$54M | -$56M | -$51M | 2.6% | -5.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -25128.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.46 | $-0.55 | 5.5% | 20.6% |
| Free Cash Flow | -$27M | -$47M | -$42M | 42.6% | 35.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $209.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $209.0K |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $697.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$53M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$54M |
| EBITDA | -$53M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$53M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$26M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $61M |
| Other Investing Activities | $724.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $50M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $432.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $39M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | $63M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $58M |
| Net Receivables | $55M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $246M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $87M |
| TOTAL ASSETS | $333M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $69M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $105M |
| TOTAL LIABILITIES | $143M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $834M |
| Retained Earnings | -$645M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $21.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $190M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $190M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $333M |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | -$77M |