| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $591.0K | $0 | -100.0% | — |
| Op. Income | -$56M | -$48M | -$45M | -15.2% | -23.0% |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | $-0.44 | $-0.47 | -6.0% | 0.9% |
| Free Cash Flow | -$47M | -$70M | -$43M | 32.3% | -10.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $611.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $211.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$55M |
| Income Tax Expense | -$134.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$55M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$54M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$55M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$134.0K |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$151M |
| NET CASH FROM FINANCING | $35.0K |
| FREE CASH FLOW | -$47M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $107M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $171M |
| PP&E (Net) | $75M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $89M |
| TOTAL ASSETS | $260M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $2.0K |
| Additional Paid-In Capital | $789M |
| Retained Earnings | -$592M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$71.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $197M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $197M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $260M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | -$14M |