| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $774M | $791M | $697M | -2.1% | 11.0% |
| Op. Income | $255M | $273M | $206M | -6.7% | 23.4% |
| Gross Margin | 44.5% | 45.4% | 40.7% | -1.0pp | 3.8pp |
| Net Margin | 21.2% | 0.1% | 21.8% | 21.1pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $4.83 | $0.03 | $4.23 | 15331.3% | 14.2% |
| Free Cash Flow | $193M | $169M | $136M | 14.3% | 41.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $774M |
| Cost of Revenue | $430M |
| GROSS PROFIT | $344M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $90M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $520M |
| OPERATING INCOME | $255M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $255M |
| Income Tax Expense | $60M |
| Net Income from Continuing Ops | $195M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$30M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $164M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $164M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $261M |
| EBITDA | $265M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $774M |
| Cost of Revenue | $430M |
| GROSS PROFIT | $344M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $90M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $520M |
| OPERATING INCOME | $255M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $255M |
| Income Tax Expense | $60M |
| Net Income from Continuing Ops | $195M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$30M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $164M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $164M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $261M |
| EBITDA | $265M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $164M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $207M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$181M |
| Sales/Maturities of Investments | $89M |
| Other Investing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$125M |
| Net Debt Issuance | -$62.0K |
| Common Stock Repurchased | -$129M |
| Common Dividends Paid | -$31M |
| Other Financing Activities | -$842.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$160M |
| FREE CASH FLOW | $193M |
| Net Change in Cash | -$77M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $550M |
| Short-Term Investments | $3.0B |
| Net Receivables | $3.3B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6.8B |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $1.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $14.8B |
| Account Payables | $497M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $517M |
| Long-Term Debt | $1.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12.7B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $12.9B |
| Common Stock | $335.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$186M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.8B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.4B |