| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $788M | $774M | $726M | 1.8% | 8.5% |
| Op. Income | $219M | $255M | $197M | -14.2% | 10.9% |
| Gross Margin | 39.4% | 44.5% | 39.7% | -5.1pp | -0.3pp |
| Net Margin | 21.2% | 21.2% | 20.9% | -0.0pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $4.96 | $4.83 | $4.30 | 2.7% | 15.3% |
| Free Cash Flow | $268M | $193M | $221M | 38.7% | 21.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $788M |
| Cost of Revenue | $477M |
| GROSS PROFIT | $311M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $92M |
| Operating Expenses | $92M |
| Cost & Expenses | $570M |
| OPERATING INCOME | $219M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $219M |
| Income Tax Expense | $51M |
| Net Income from Continuing Ops | $168M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$606.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $167M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $169M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $225M |
| EBITDA | $229M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $788M |
| Cost of Revenue | $477M |
| GROSS PROFIT | $311M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $92M |
| Operating Expenses | $92M |
| Cost & Expenses | $570M |
| OPERATING INCOME | $219M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $219M |
| Income Tax Expense | $51M |
| Net Income from Continuing Ops | $168M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$606.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $167M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $169M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $225M |
| EBITDA | $229M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $167M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$169M |
| Change in Working Capital | $263M |
| OPERATING CASH FLOW | $271M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$168M |
| Sales/Maturities of Investments | $123M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$51M |
| Net Debt Issuance | -$64.0K |
| Common Stock Repurchased | -$48M |
| Common Dividends Paid | -$30M |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$79M |
| FREE CASH FLOW | $268M |
| Net Change in Cash | $138M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $688M |
| Short-Term Investments | $995M |
| Net Receivables | $3.0B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.7B |
| PP&E (Net) | $89M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $4.3B |
| Tax Assets | $123M |
| Other Non-Current Assets | $5.3B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.9B |
| TOTAL ASSETS | $14.6B |
| Account Payables | $488M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $488M |
| Long-Term Debt | $1.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $58M |
| Other Non-Current Liabilities | $9.8B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $12.3B |
| Common Stock | $334.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.6B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.3B |