| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $791M | $736M | $688M | 7.5% | 14.9% |
| Op. Income | $273M | $193M | $189M | 41.0% | 44.4% |
| Gross Margin | 45.4% | 39.9% | 40.5% | 5.5pp | 4.9pp |
| Net Margin | 0.1% | 18.7% | 21.0% | -18.6pp | -20.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $3.93 | $3.97 | -99.2% | -99.2% |
| Free Cash Flow | $169M | $203M | $133M | -16.5% | 26.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $791M |
| Cost of Revenue | $432M |
| GROSS PROFIT | $359M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $87M |
| Operating Expenses | $87M |
| Cost & Expenses | $518M |
| OPERATING INCOME | $273M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $273M |
| Income Tax Expense | $63M |
| Net Income from Continuing Ops | $209M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$208M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $279M |
| EBITDA | $286M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $791M |
| Cost of Revenue | $432M |
| GROSS PROFIT | $359M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $87M |
| Operating Expenses | $87M |
| Cost & Expenses | $518M |
| OPERATING INCOME | $273M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $273M |
| Income Tax Expense | $63M |
| Net Income from Continuing Ops | $209M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$208M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $279M |
| EBITDA | $286M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $140M |
| Change in Working Capital | $22M |
| OPERATING CASH FLOW | $173M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$147M |
| Sales/Maturities of Investments | $131M |
| Other Investing Activities | $50M |
| NET CASH FROM INVESTING | $30M |
| Net Debt Issuance | -$65.0K |
| Common Stock Repurchased | -$143M |
| Common Dividends Paid | -$26M |
| Other Financing Activities | -$31.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$169M |
| FREE CASH FLOW | $169M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $627M |
| Short-Term Investments | $964M |
| Net Receivables | $3.4B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$5.0B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $51M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $45M |
| Long-Term Investments | $4.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$4.3B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $14.6B |
| Account Payables | $479M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$614M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $1.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.0B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12.4B |
| Common Stock | $340.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.6B |
| Total Debt | $2.0B |
| Net Debt | $1.4B |