| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $357.0K | $431.0K | $781.0K | -17.2% | -54.3% |
| Op. Income | -$37M | -$42M | -$35M | 10.5% | -7.2% |
| Gross Margin | -7535.9% | -6160.8% | -3179.6% | -1375.1pp | -4356.2pp |
| Net Margin | -9153.2% | -9177.0% | -4393.3% | 23.8pp | -4759.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.74 | $-2.84 | $-7.38 | 38.7% | 76.4% |
| Free Cash Flow | -$27M | -$21M | -$31M | -32.5% | 11.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $357.0K |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | -$27M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$27M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $38M |
| OPERATING INCOME | -$37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$33M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$33M |
| D&A | $107.0K |
| EBIT | -$37M |
| EBITDA | -$37M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$33M |
| Depreciation & Amortization | $107.0K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $715.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$199M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$196M |
| Net Debt Issuance | -$278.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $580.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $216M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $145M |
| Short-Term Investments | $207M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $357M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $82M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $416.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $441M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $588.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$726M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$71.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $419M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $419M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $441M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$143M |