| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $431.0K | $515.0K | $683.0K | -16.3% | -36.9% |
| Op. Income | -$42M | -$28M | -$38M | -50.6% | -10.0% |
| Gross Margin | -6160.8% | -3470.5% | -3634.1% | -2690.3pp | -2526.7pp |
| Net Margin | -9177.0% | -5219.0% | -5483.9% | -3958.0pp | -3693.1pp |
| EPS (Diluted) | $-2.84 | $-2.97 | $-10.58 | 4.4% | 73.2% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$24M | -$33M | 13.0% | 36.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $431.0K |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | -$27M |
| R&D Expenses | $27M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | -$27M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $112.0K |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$42M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $112.0K |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$21M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$91M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91M |
| Net Debt Issuance | -$271.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$137.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $182M |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | $71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $152M |
| Short-Term Investments | $55M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $212M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $36M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $416.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $39M |
| TOTAL ASSETS | $250M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $866.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $923M |
| Retained Earnings | -$693M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $230M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $230M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $250M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$150M |