| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $53M | $50M | $37M | 6.6% | 42.6% |
| Op. Income | -$43M | -$43M | -$57M | -0.1% | 25.4% |
| Gross Margin | 54.9% | 50.2% | 37.5% | 4.6pp | 17.4pp |
| Net Margin | -71.4% | -81.0% | -123.7% | 9.5pp | 52.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.15 | $-0.26 | 6.7% | 46.2% |
| Free Cash Flow | -$17M | -$33M | -$27M | 49.4% | 38.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $53M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $207.0K |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $96M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$38M |
| Income Tax Expense | -$60.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$38M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$38M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | -$495.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $134.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $42M |
| Other Investing Activities | -$145.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$17M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $182M |
| Short-Term Investments | $227M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $476M |
| PP&E (Net) | $128M |
| Goodwill | $113M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$6M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $277M |
| TOTAL ASSETS | $753M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $52M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $122M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $177M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$939M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $576M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $576M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $753M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$160M |