| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $191M | — | $131M | — | 45.8% |
| Op. Income | -$176M | — | -$128M | — | -37.2% |
| Gross Margin | 49.2% | — | 36.8% | — | 12.4pp |
| Net Margin | -84.7% | — | -104.5% | — | 19.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.61 | — | $-0.52 | — | -17.3% |
| Free Cash Flow | -$87M | — | -$57M | — | -51.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191M |
| Cost of Revenue | $97M |
| GROSS PROFIT | $94M |
| R&D Expenses | $111M |
| Selling & Marketing | $78M |
| General & Administrative | $81M |
| SG&A Expenses | $159M |
| Other Expenses | $330.0K |
| Operating Expenses | $270M |
| Cost & Expenses | $367M |
| OPERATING INCOME | -$176M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | -$161M |
| Income Tax Expense | $847.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$162M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$162M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$162M |
| D&A | $43M |
| EBIT | -$161M |
| EBITDA | -$118M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$162M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $76M |
| Deferred Income Tax | -$456.0K |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | -$74M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | -$280M |
| Sales/Maturities of Investments | $55M |
| Other Investing Activities | -$557.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$242M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $14M |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$87M |
| Net Change in Cash | -$309M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $182M |
| Short-Term Investments | $227M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $476M |
| PP&E (Net) | $128M |
| Goodwill | $113M |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | -$6M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $277M |
| TOTAL ASSETS | $753M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $52M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $122M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $177M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$939M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $576M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $576M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $753M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$160M |