| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $7M | $5M | 40.5% | 79.7% |
| Op. Income | $7M | $4M | $3M | 69.7% | 125.7% |
| Gross Margin | 86.0% | 82.4% | 77.7% | 3.6pp | 8.3pp |
| Net Margin | 68.1% | 56.4% | 54.2% | 11.7pp | 13.9pp |
| EPS (Diluted) | $3.20 | $1.88 | $1.24 | 70.2% | 158.1% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$5M | -$9M | -43.7% | 22.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $954.2K |
| SG&A Expenses | $954.2K |
| Other Expenses | $802.1K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $954.2K |
| SG&A Expenses | $954.2K |
| Other Expenses | $802.1K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$17M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $720.1K |
| Common Stock Repurchased | -$250.1K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$609.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$139.5K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $202M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $202M |
| TOTAL ASSETS | $214M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $79M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $81M |
| TOTAL LIABILITIES | $83M |
| Common Stock | $2.1K |
| Additional Paid-In Capital | $675M |
| Retained Earnings | -$544M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $131M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $131M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $214M |
| Total Debt | $79M |
| Net Debt | $68M |