| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $10M | -$6M | 27.3% | 316.9% |
| Op. Income | $9M | $7M | -$9M | 32.9% | 196.6% |
| Gross Margin | 88.7% | 86.0% | 120.8% | 2.7pp | -32.1pp |
| Net Margin | 71.1% | 68.1% | 159.7% | 3.0pp | -88.6pp |
| EPS (Diluted) | $4.26 | $3.20 | $-4.19 | 33.1% | 201.7% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$7M | -$13M | 29.3% | 64.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $927.0K |
| SG&A Expenses | $927.0K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $927.0K |
| SG&A Expenses | $927.0K |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$18M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $13M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | -$112.9K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $112.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $220M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $220M |
| TOTAL ASSETS | $232M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $84M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $721.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $92M |
| Common Stock | $2.1K |
| Additional Paid-In Capital | $675M |
| Retained Earnings | -$535M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $140M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $140M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $232M |
| Total Debt | $84M |
| Net Debt | $73M |