| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | -$1M | $8M | 589.5% | -12.8% |
| Op. Income | $4M | -$5M | $5M | 184.9% | -17.7% |
| Gross Margin | 82.4% | 184.0% | 81.5% | -101.6pp | 0.9pp |
| Net Margin | 56.4% | 325.1% | 59.8% | -268.7pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.88 | $-2.14 | $1.91 | 187.9% | -1.6% |
| Free Cash Flow | -$5M | $3M | -$10M | -278.8% | 52.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $963.9K |
| SG&A Expenses | $963.9K |
| Other Expenses | $857.5K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $963.9K |
| SG&A Expenses | $963.9K |
| Other Expenses | $857.5K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$104.5K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$312.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$417.0K |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $21M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $185M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $185M |
| TOTAL ASSETS | $205M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $78M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $79M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $2.1K |
| Additional Paid-In Capital | $675M |
| Retained Earnings | -$551M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $125M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $125M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $205M |
| Total Debt | $78M |
| Net Debt | $60M |