| Metric | Q3 2019 | Q2 2019 | Q3 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | $71M | $60M | -15.9% | -0.1% |
| Op. Income | $9M | $13M | $11M | -28.7% | -17.9% |
| Gross Margin | 32.3% | 35.4% | 36.5% | -3.1pp | -4.2pp |
| Net Margin | 13.0% | 15.1% | 15.1% | -2.1pp | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.38 | $0.52 | $0.44 | -26.9% | -13.6% |
| Free Cash Flow | $12M | -$2M | $17M | 751.2% | -30.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $556.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $508.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $763.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $556.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $556.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $508.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $763.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $556.0K |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $556.0K |
| Stock-Based Compensation | $812.0K |
| Deferred Income Tax | -$178.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$57.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$57.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $93M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $128M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $157M |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | $121M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $133M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $133M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $157M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$93M |