| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $65M | $60M | $67M | 7.5% | -4.1% |
| Op. Income | $8M | $9M | $14M | -17.1% | -44.3% |
| Gross Margin | 32.1% | 32.3% | 37.0% | -0.2pp | -4.9pp |
| Net Margin | 10.3% | 13.0% | 15.1% | -2.7pp | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.32 | $0.38 | $0.50 | -15.8% | -36.0% |
| Free Cash Flow | $13M | $12M | $2M | 12.4% | 520.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $560.0K |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $549.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $805.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $561.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $560.0K |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $549.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $805.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $561.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $561.0K |
| Stock-Based Compensation | $785.0K |
| Deferred Income Tax | $114.0K |
| Other Non-Cash Items | $36.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$113.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$113.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $101M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $126M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $860.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $154M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $613.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | $122M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $135M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $135M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $154M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$101M |