| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $299M | $279M | $261M | 7.4% | 14.5% |
| Op. Income | -$81M | $12M | $18M | -769.0% | -552.6% |
| Gross Margin | 54.4% | 65.0% | 63.8% | -10.6pp | -9.4pp |
| Net Margin | -20.1% | 3.9% | 7.3% | -24.1pp | -27.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.55 | $0.28 | $0.48 | -653.6% | -422.9% |
| Free Cash Flow | $18M | $32M | $13M | -44.3% | 41.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $299M |
| Cost of Revenue | $137M |
| GROSS PROFIT | $163M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $142M |
| Other Expenses | $77M |
| Operating Expenses | $244M |
| Cost & Expenses | $380M |
| OPERATING INCOME | -$81M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $344.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$78M |
| Income Tax Expense | -$18M |
| Net Income from Continuing Ops | -$60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$60M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$78M |
| EBITDA | -$70M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$60M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$24M |
| Other Non-Cash Items | $114M |
| Change in Working Capital | -$24M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$41.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $34M |
| Net Debt Issuance | -$559.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$89.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $65M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $288M |
| Short-Term Investments | $51M |
| Net Receivables | $201M |
| Inventory | $374M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $944M |
| PP&E (Net) | $270M |
| Goodwill | $166M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $109M |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $591M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $151M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $222M |
| TOTAL LIABILITIES | $373M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $86M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $229M |
| Net Debt | -$60M |