| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $279M | $285M | $241M | -2.1% | 15.4% |
| Op. Income | $12M | $35M | $8M | -65.5% | 51.1% |
| Gross Margin | 65.0% | 65.7% | 62.6% | -0.7pp | 2.4pp |
| Net Margin | 3.9% | 19.0% | 3.5% | -15.1pp | 0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.28 | $1.38 | $0.22 | -79.7% | 27.3% |
| Free Cash Flow | $32M | $33M | $9M | -0.4% | 251.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $279M |
| Cost of Revenue | $98M |
| GROSS PROFIT | $181M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $144M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $169M |
| Cost & Expenses | $267M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $401.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $279M |
| Cost of Revenue | $98M |
| GROSS PROFIT | $181M |
| R&D Expenses | $25M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $144M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $169M |
| Cost & Expenses | $267M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $401.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $475.0K |
| Other Non-Cash Items | $137.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | -$550.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$482.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$794.0K |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $56M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $223M |
| Short-Term Investments | $90M |
| Net Receivables | $192M |
| Inventory | $398M |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $935M |
| PP&E (Net) | $292M |
| Goodwill | $166M |
| Intangible Assets | $68M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $85M |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $645M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $153M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $224M |
| TOTAL LIABILITIES | $376M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $146M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $231M |
| Net Debt | $8M |