| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.1B | — | $847M | — | 25.0% |
| Op. Income | $74M | — | $6M | — | 1109.3% |
| Gross Margin | 64.5% | — | 63.2% | — | 1.3pp |
| Net Margin | 8.6% | — | -0.2% | — | 8.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.32 | — | $-0.05 | — | 4485.6% |
| Free Cash Flow | $82M | — | -$75M | — | 209.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $376M |
| GROSS PROFIT | $683M |
| R&D Expenses | $84M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $506M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $609M |
| Cost & Expenses | $985M |
| OPERATING INCOME | $74M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $80M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | $91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.1B |
| Cost of Revenue | $376M |
| GROSS PROFIT | $683M |
| R&D Expenses | $84M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $506M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $609M |
| Cost & Expenses | $985M |
| OPERATING INCOME | $74M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | $80M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | $91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $91M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $81M |
| EBITDA | $109M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $91M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$19M |
| Other Non-Cash Items | $74M |
| Change in Working Capital | -$79M |
| OPERATING CASH FLOW | $97M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$988.0K |
| Purchases of Investments | -$82M |
| Sales/Maturities of Investments | $83M |
| Other Investing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | $82M |
| Net Change in Cash | $98M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $167M |
| Short-Term Investments | $122M |
| Net Receivables | $202M |
| Inventory | $388M |
| Other Current Assets | $36M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $915M |
| PP&E (Net) | $281M |
| Goodwill | $166M |
| Intangible Assets | $83M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $85M |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $641M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $151M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $226M |
| TOTAL LIABILITIES | $377M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | $135M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $234M |
| Net Debt | $67M |