| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $396M | $271M | $316M | 46.4% | 25.4% |
| Op. Income | $34M | -$77M | -$32M | 144.3% | 206.4% |
| Gross Margin | 76.7% | 65.6% | 73.1% | 11.1pp | 3.7pp |
| Net Margin | 8.7% | -34.5% | -11.8% | 43.3pp | 20.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $-0.57 | $-0.23 | 134.8% | 186.9% |
| Free Cash Flow | $23M | -$19M | $41M | 220.7% | -44.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $396M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $304M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $152M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $175M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $270M |
| Cost & Expenses | $362M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $607.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $396M |
| Cost of Revenue | $92M |
| GROSS PROFIT | $304M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $152M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $175M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $270M |
| Cost & Expenses | $362M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $607.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $30M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $29M |
| Deferred Income Tax | -$599.0K |
| Other Non-Cash Items | $25M |
| Change in Working Capital | -$58M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $35M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $145M |
| Short-Term Investments | $152M |
| Net Receivables | $512M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $37M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $846M |
| PP&E (Net) | $131M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $270M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $511M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $325M |
| Other Current Liabilities | $128M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $539M |
| Long-Term Debt | $594M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $688M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $824.0K |
| Additional Paid-In Capital | $230M |
| Retained Earnings | -$77M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $131M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $131M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $688M |
| Net Debt | $543M |