| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $474M | $335M | $396M | 41.7% | 19.6% |
| Op. Income | $155M | -$11M | $34M | 1535.5% | 353.5% |
| Gross Margin | 80.9% | 72.0% | 76.7% | 8.9pp | 4.2pp |
| Net Margin | 30.1% | -2.2% | 8.7% | 32.3pp | 21.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.77 | $-0.04 | $0.20 | 1862.0% | 288.5% |
| Free Cash Flow | $77M | $24M | $23M | 224.6% | 241.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $474M |
| Cost of Revenue | $91M |
| GROSS PROFIT | $384M |
| R&D Expenses | $71M |
| Selling & Marketing | $134M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $157M |
| Other Expenses | $297.0K |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $319M |
| OPERATING INCOME | $155M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$364.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $155M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $143M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $143M |
| Net Income Deductions | $6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $137M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $157M |
| EBITDA | $161M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $474M |
| Cost of Revenue | $91M |
| GROSS PROFIT | $384M |
| R&D Expenses | $71M |
| Selling & Marketing | $134M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $157M |
| Other Expenses | $297.0K |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $319M |
| OPERATING INCOME | $155M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$364.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $155M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $143M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $143M |
| Net Income Deductions | $6M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $137M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $157M |
| EBITDA | $161M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $143M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $33M |
| Deferred Income Tax | $551.0K |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | -$123M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$97M |
| Sales/Maturities of Investments | $73M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$262.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $6M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | $61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $230M |
| Short-Term Investments | $193M |
| Net Receivables | $562M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $111M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $19M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $258M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $482M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $378M |
| Other Current Liabilities | $130M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $577M |
| Long-Term Debt | $499M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $580M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $838.0K |
| Additional Paid-In Capital | $380M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $354M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $354M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $581M |
| Net Debt | $351M |