| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $376M | $316M | $313M | 19.0% | 20.0% |
| Op. Income | $19M | -$32M | $2M | 157.8% | 1063.0% |
| Gross Margin | 76.6% | 73.1% | 73.7% | 3.5pp | 2.9pp |
| Net Margin | -0.1% | -11.8% | -2.1% | 11.7pp | 2.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.23 | $-0.04 | 99.0% | 94.4% |
| Free Cash Flow | $8M | $41M | $20M | -79.4% | -57.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $376M |
| Cost of Revenue | $88M |
| GROSS PROFIT | $288M |
| R&D Expenses | $71M |
| Selling & Marketing | $162M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $198M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $269M |
| Cost & Expenses | $358M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $207.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$27M |
| INCOME BEFORE TAX | -$8M |
| Income Tax Expense | -$8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$379.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$379.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$379.0K |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$379.0K |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $28M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $48M |
| Change in Working Capital | -$55M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | -$34M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$36M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$36M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $133M |
| Short-Term Investments | $199M |
| Net Receivables | $409M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $63M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $804M |
| PP&E (Net) | $116M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $188M |
| Other Non-Current Assets | $336M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $735M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $291M |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $435M |
| Long-Term Debt | $591M |
| Deferred Revenue NC | $7M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $697M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $818.0K |
| Additional Paid-In Capital | $142M |
| Retained Earnings | $274M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $407M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $407M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $687M |
| Net Debt | $554M |