| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $229M | $214M | $172M | 7.0% | 32.7% |
| Op. Income | -$59M | -$69M | -$72M | 15.2% | 18.8% |
| Gross Margin | 81.5% | 81.2% | 78.7% | 0.3pp | 2.8pp |
| Net Margin | -23.1% | -29.7% | -42.5% | 6.6pp | 19.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.45 | $-0.54 | 17.8% | 31.5% |
| Free Cash Flow | -$24M | $19M | -$37M | -223.2% | 37.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $229M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $186M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $125M |
| General & Administrative | $46M |
| SG&A Expenses | $172M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $245M |
| Cost & Expenses | $287M |
| OPERATING INCOME | -$59M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $491.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | $322.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$53M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$52M |
| EBITDA | -$35M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$53M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $42M |
| Deferred Income Tax | $3.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | -$9M |
| Purchases of Investments | -$140M |
| Sales/Maturities of Investments | $124M |
| Other Investing Activities | $9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28M |
| Net Debt Issuance | -$520.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $313M |
| Short-Term Investments | $290M |
| Net Receivables | $168M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $798M |
| PP&E (Net) | $113M |
| Goodwill | $539M |
| Intangible Assets | $215M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | -$11M |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $928M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $417M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $520M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $90M |
| TOTAL LIABILITIES | $610M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $80M |
| Net Debt | -$232M |