| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $248M | $229M | $186M | 8.5% | 33.0% |
| Op. Income | -$50M | -$59M | -$72M | 14.3% | 29.9% |
| Gross Margin | 82.2% | 81.5% | 79.7% | 0.7pp | 2.5pp |
| Net Margin | -17.7% | -23.1% | -38.2% | 5.5pp | 20.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $-0.37 | $-0.52 | 16.2% | 40.4% |
| Free Cash Flow | $22M | -$24M | -$6M | 195.2% | 463.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $248M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $204M |
| R&D Expenses | $73M |
| Selling & Marketing | $130M |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $181M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $254M |
| Cost & Expenses | $298M |
| OPERATING INCOME | -$50M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $490.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | $193.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$25M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $45M |
| Deferred Income Tax | $2.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $34M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | -$80M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | -$520.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $318M |
| Short-Term Investments | $308M |
| Net Receivables | $185M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $842M |
| PP&E (Net) | $120M |
| Goodwill | $539M |
| Intangible Assets | $221M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | -$11M |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $941M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $426M |
| Other Current Liabilities | $40M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $562M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $98M |
| TOTAL LIABILITIES | $659M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $85M |
| Net Debt | -$233M |