| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $214M | $202M | $160M | 5.7% | 33.9% |
| Op. Income | -$69M | -$75M | -$71M | 7.9% | 2.6% |
| Gross Margin | 81.2% | 79.9% | 79.1% | 1.3pp | 2.1pp |
| Net Margin | -29.7% | -35.2% | -44.8% | 5.5pp | 15.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.45 | $-0.51 | $-0.53 | 11.8% | 15.1% |
| Free Cash Flow | $19M | $12M | -$5M | 63.5% | 493.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $214M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $80M |
| Selling & Marketing | $117M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $163M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $243M |
| Cost & Expenses | $283M |
| OPERATING INCOME | -$69M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $496.0K |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | $58.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$63M |
| D&A | $17M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$63M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $45M |
| Deferred Income Tax | $2.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$90M |
| Sales/Maturities of Investments | $104M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79.0K |
| Net Debt Issuance | -$410.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $329M |
| Short-Term Investments | $274M |
| Net Receivables | $147M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $775M |
| PP&E (Net) | $117M |
| Goodwill | $539M |
| Intangible Assets | $218M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $936M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $403M |
| Other Current Liabilities | $37M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $515M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $92M |
| TOTAL LIABILITIES | $607M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $82M |
| Net Debt | -$247M |