| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $942M | — | $833M | — | 13.1% |
| Op. Income | $79M | — | $75M | — | 5.5% |
| Gross Margin | 30.3% | — | 32.6% | — | -2.3pp |
| Net Margin | 5.2% | — | 6.5% | — | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.21 | — | $1.34 | — | -9.7% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | $19M | — | -128.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $942M |
| Cost of Revenue | $657M |
| GROSS PROFIT | $285M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $206M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $206M |
| Cost & Expenses | $863M |
| OPERATING INCOME | $79M |
| Interest Income | $816.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $84M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $942M |
| Cost of Revenue | $657M |
| GROSS PROFIT | $285M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $206M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $206M |
| Cost & Expenses | $863M |
| OPERATING INCOME | $79M |
| Interest Income | $816.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $49M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $49M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $49M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $84M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $49M |
| Depreciation & Amortization | $33M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$806.0K |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$45M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$37M |
| Acquisitions (Net) | -$14M |
| Purchases of Investments | -$64M |
| Sales/Maturities of Investments | $91M |
| Other Investing Activities | $620.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | $41M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $17M |
| Net Receivables | $167M |
| Inventory | $259M |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $566M |
| PP&E (Net) | $203M |
| Goodwill | $53M |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $365M |
| TOTAL ASSETS | $932M |
| Account Payables | $96M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $53M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $191M |
| Long-Term Debt | $418M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $478M |
| TOTAL LIABILITIES | $669M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | $248M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$121M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $262M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $262M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $932M |
| Total Debt | $470M |
| Net Debt | $396M |