| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $233M | $255M | $215M | -8.9% | 8.3% |
| Op. Income | $14M | $23M | $15M | -40.2% | -6.4% |
| Gross Margin | 29.5% | 30.7% | 30.1% | -1.2pp | -0.6pp |
| Net Margin | 1.7% | 2.9% | 3.0% | -1.3pp | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.18 | $0.16 | -44.4% | -37.5% |
| Free Cash Flow | -$34M | -$10M | -$4M | -228.4% | -833.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $233M |
| Cost of Revenue | $164M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $628.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $233M |
| Cost of Revenue | $164M |
| GROSS PROFIT | $69M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $55M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $219M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $628.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$13.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$23M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $27.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | $34M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$71.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $29M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $10M |
| Net Receivables | $143M |
| Inventory | $281M |
| Other Current Assets | $60M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $570M |
| PP&E (Net) | $216M |
| Goodwill | $53M |
| Intangible Assets | $61M |
| Long-Term Investments | $11M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $378M |
| TOTAL ASSETS | $948M |
| Account Payables | $88M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $45M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $172M |
| Long-Term Debt | $452M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $513M |
| TOTAL LIABILITIES | $686M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | $247M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$120M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $263M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $263M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $948M |
| Total Debt | $503M |
| Net Debt | $427M |