| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$4M | — | $12M | — | -131.4% |
| Op. Income | -$7M | — | $10M | — | -175.9% |
| Gross Margin | 156.7% | — | 100.0% | — | 56.7pp |
| Net Margin | 195.5% | — | -191.2% | — | 386.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | — | $-0.46 | — | 73.9% |
| Free Cash Flow | $6M | — | $2M | — | 286.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $465.5K |
| SG&A Expenses | $465.5K |
| Other Expenses | $983.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$1 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $267M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $268M |
| TOTAL ASSETS | $278M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $123M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $125M |
| TOTAL LIABILITIES | $126M |
| Common Stock | $593.0K |
| Additional Paid-In Capital | $458M |
| Retained Earnings | -$307M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $151M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $151M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $278M |
| Total Debt | $123M |
| Net Debt | $117M |