| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $1M | $16M | 475.2% | -49.9% |
| Op. Income | $5M | -$2M | $12M | 397.4% | -54.6% |
| Gross Margin | 75.4% | -41.7% | 80.6% | 117.1pp | -5.2pp |
| Net Margin | 66.1% | -127.8% | 73.0% | 193.9pp | -6.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.09 | $-0.03 | $0.23 | 391.9% | -62.3% |
| Free Cash Flow | $6M | $8M | $21M | -25.8% | -71.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $938.6K |
| SG&A Expenses | $938.6K |
| Other Expenses | -$199.3K |
| Operating Expenses | $739.2K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $938.6K |
| SG&A Expenses | $938.6K |
| Other Expenses | -$199.3K |
| Operating Expenses | $739.2K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$5 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$20M |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $242.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $37M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $256M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $253M |
| TOTAL ASSETS | $290M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $123M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $126M |
| TOTAL LIABILITIES | $138M |
| Common Stock | $627.1K |
| Additional Paid-In Capital | $468M |
| Retained Earnings | -$317M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $152M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $152M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $290M |
| Total Debt | $123M |
| Net Debt | $93M |