| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $201M | — | $58M | — | 244.4% |
| Op. Income | $148M | — | $306M | — | -51.7% |
| Gross Margin | 72.9% | — | 44.9% | — | 28.0pp |
| Net Margin | 62.7% | — | 497.7% | — | -434.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.20 | — | $3.14 | — | -61.8% |
| Free Cash Flow | $547M | — | $124M | — | 341.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $201M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $146M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $245.1K |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $148M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $126M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $126M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $126M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $126M |
| D&A | -$142M |
| EBIT | $148M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $201M |
| Cost of Revenue | $54M |
| GROSS PROFIT | $146M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $245.1K |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $148M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $126M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $126M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $126M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $126M |
| D&A | -$142M |
| EBIT | $148M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $126M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $429M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $547M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $286M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$933M |
| Net Debt Issuance | $100M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$86M |
| Other Financing Activities | $315M |
| NET CASH FROM FINANCING | $329M |
| FREE CASH FLOW | $547M |
| Net Change in Cash | -$56M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $177.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | -$34M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $412M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $412M |
| TOTAL LIABILITIES | $461M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$111M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $947M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $947M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $445M |
| Net Debt | $411M |