| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $242M | — | $201M | — | 20.5% |
| Op. Income | -$139M | — | $148M | — | -194.3% |
| Gross Margin | 72.9% | — | 72.9% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -70.8% | — | 62.7% | — | -133.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.14 | — | $1.20 | — | -195.0% |
| Free Cash Flow | $381M | — | $547M | — | -30.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $242M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $281.0K |
| General & Administrative | $69M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | -$316M |
| Operating Expenses | $402M |
| Cost & Expenses | $381M |
| OPERATING INCOME | -$139M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | -$171M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$171M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$171M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$171M |
| D&A | -$185M |
| EBIT | $185M |
| EBITDA | -$139M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$171M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $539M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $381M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$543M |
| Sales/Maturities of Investments | $71M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$473M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$123M |
| Other Financing Activities | $201M |
| NET CASH FROM FINANCING | $79M |
| FREE CASH FLOW | $381M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $57.6K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $46M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $30.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | -$47M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $67M |
| Long-Term Debt | $476M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $476M |
| TOTAL LIABILITIES | $543M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$417M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $793M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $793M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $522M |
| Net Debt | $501M |