| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $58M | — | $116M | — | -49.8% |
| Op. Income | $306M | — | -$276M | — | 211.1% |
| Gross Margin | 44.9% | — | 72.7% | — | -27.9pp |
| Net Margin | 497.7% | — | -251.0% | — | 748.6pp |
| EPS (Diluted) | $3.14 | — | $-4.14 | — | 175.8% |
| Free Cash Flow | $124M | — | $123M | — | 1.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $171.6K |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $280M |
| Operating Expenses | $179M |
| Cost & Expenses | -$248M |
| OPERATING INCOME | $306M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $290M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $290M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $290M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $290M |
| D&A | -$93M |
| EBIT | $306M |
| EBITDA | $306M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $58M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $171.6K |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $280M |
| Operating Expenses | $179M |
| Cost & Expenses | -$248M |
| OPERATING INCOME | $306M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $290M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $290M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $290M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $290M |
| D&A | -$93M |
| EBIT | $306M |
| EBITDA | $306M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $290M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$157M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $124M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$375M |
| Sales/Maturities of Investments | $243M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$132M |
| Net Debt Issuance | $100M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$75M |
| Other Financing Activities | $62M |
| NET CASH FROM FINANCING | $87M |
| FREE CASH FLOW | $124M |
| Net Change in Cash | $79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $58.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $108M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $826M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $464.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $826M |
| TOTAL ASSETS | $935M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | -$23M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $305M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $305M |
| TOTAL LIABILITIES | $339M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $783M |
| Retained Earnings | -$188M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $596M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $596M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $935M |
| Total Debt | $328M |
| Net Debt | $237M |