| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | — | $42M | — | 19.9% |
| Op. Income | -$25M | — | -$26M | — | 5.5% |
| Gross Margin | 67.1% | — | 80.0% | — | -13.0pp |
| Net Margin | -240.3% | — | -57.7% | — | -182.6pp |
| EPS (Diluted) | $-3.51 | — | $-0.91 | — | -284.0% |
| Free Cash Flow | -$26M | — | -$29M | — | 10.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $75M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$97M |
| INCOME BEFORE TAX | -$121M |
| Income Tax Expense | -$245.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$121M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$121M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$121M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$117M |
| EBITDA | -$108M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$121M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$245.5K |
| Other Non-Cash Items | $100M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$459.8K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$601.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$26M |
| Net Change in Cash | -$28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $49M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $28M |
| Intangible Assets | $31M |
| Long-Term Investments | $27M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $89M |
| TOTAL ASSETS | $162M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $28M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | $306.2K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $286M |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | -$229M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $408.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $81M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $81M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $162M |
| Total Debt | $64M |
| Net Debt | $43M |