| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $12M | $8M | 19.4% | 87.7% |
| Op. Income | -$24M | -$4M | $457.6K | -548.3% | -5397.5% |
| Gross Margin | 71.5% | 69.4% | 82.3% | 2.2pp | -10.8pp |
| Net Margin | -159.4% | -62.9% | -28.6% | -96.5pp | -130.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.10 | $-0.51 | $-0.29 | -115.7% | -279.3% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | $3M | 32.5% | -148.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $0 |
| Cost & Expenses | $39M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $615.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | -$205.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | $831.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$58.5K |
| Acquisitions (Net) | $118.6K |
| Purchases of Investments | -$506.8K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$131.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $64M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $135M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $70M |
| Intangible Assets | $52M |
| Long-Term Investments | $124M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $259M |
| TOTAL ASSETS | $311M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $45M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $40M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $58M |
| TOTAL LIABILITIES | $98M |
| Common Stock | $393M |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | -$148M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $926.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $270M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $270M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $311M |
| Total Debt | $89M |
| Net Debt | $21M |