| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $15M | $9M | -6.1% | 51.8% |
| Op. Income | -$9M | -$24M | $951.6K | 63.1% | -1039.6% |
| Gross Margin | 69.8% | 71.5% | 75.2% | -1.8pp | -5.5pp |
| Net Margin | -109.4% | -159.4% | -24.7% | 50.1pp | -84.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.59 | $-1.10 | $-0.15 | 46.4% | -293.3% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$1M | -$2M | -339.5% | -163.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $0 |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$60.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$221.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | $378.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$135.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $243.8K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$43M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$101M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $302M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1M |
| Other Non-Current Liabilities | -$73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $98M |
| Common Stock | $314M |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $678.5K |
| Other Equity | $295.7K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $204M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $204M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $302M |
| Total Debt | $71M |
| Net Debt | $28M |