| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $38M | $96M | -22.5% | -69.0% |
| Op. Income | $9M | -$9M | $10M | 195.8% | -12.3% |
| Gross Margin | 46.9% | 41.1% | 15.0% | 5.8pp | 32.0pp |
| Net Margin | 32.0% | -25.3% | -5.0% | 57.3pp | 37.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $-0.06 | $-0.03 | 193.3% | 289.6% |
| Free Cash Flow | -$10M | $1M | $16M | -999.4% | -161.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $24.8K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $785.6K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $24.8K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $785.6K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$13M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$3.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$714.0K |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$612.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $56M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $148M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $173M |
| PP&E (Net) | $302M |
| Goodwill | $81M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $169M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $830M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $272M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $35M |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $329M |
| TOTAL LIABILITIES | $383M |
| Common Stock | $1.3B |
| Additional Paid-In Capital | $28M |
| Retained Earnings | -$199M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $44M |
| Other Equity | $26M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $315M |
| Net Debt | $168M |